Uređaj koji može apsorbirati ugljični dioksid izravno iz zraka, na hiljade puta bolje od stabla, nedavno je predstavljenu Velikoj Britaniji. Tehnologiju je razvio profesor Klaus Lackner na Sveučilištu Columbia, a uređaj bi mogao biti u upotrebi već 2018. godine.
“Naš cilj je da proces koji traje 100.000 godina završimo za 30 minuta”, kaže Lackner.
Korištenje ovih umjetnih stabala za uklanjanje CO2 iz zraka, a zatim pohranjivanje istog ispod zemlje, bi pomoglo u samnjenju koncentracije stakleničkih plinova u atmosferi. CO2 zarobljen od strane uređaja se također može koristiti i za recikliranje ugljika, koji se može iskoristiti kao sirovina za proizvodnju alternativnih goriva.
Osnovna ideja za Lacknerov projekat je nastala kao posljedica naučnog projekta osmih razreda i njegove kćerke Claire koja je učestvovala na istom. Otac i kći su napravili osnovni uređaj koji je mogao zarobiti polovicu ugljičnog dioksida koji je prolazio kroz epruvetu, što je kćerki donjelo prvo mjesto, ocu ideju za tehnologiju, a čovječanstvu revolucionarni način na koji pristupamo borbi protiv klimatskih promjena i globalnog zatopljenja.
Dr. Tim Fox, koji se nalazi na čelu Environment at the Institution of Mechanical Engineers poručuje: “Ovaj uređaj pokazuje da ova revolucionarna tehnologija funkcioniše. Ono što nam je sada potrebno od Vlade i industrije nije ogromna količina sredstava, već strateški smjer u kojem bi se ova tehnologija mogla uklopiti u strategiju za rješavanje klimatskih promjena.
Tehnologija za hvatanje zraka se može nositi sa bilo kojom vrstom CO2 emisije iz svih izvora. Pored prečišćavanja trenutno zagađenog zraka, tehnologija bi mogla poslužiti i novim velikim projektima koji žele da njihovi proizvodi oslobode što manje CO2 u atmosferu, kao što su nove elektrane ili tvornice.
Moglo bi vam se svidjeti i...
Preporučujemo:
Tagovano kao: eko-friendly, ekologija, nauka, sci-tech, ugljični dioksid