Čini se da su skoro sve države već odavno prestale podizati velike spomenike svojim vođama, osim jedne – Sjeverne Koreje, trenutno politički najizoliranije države na svijetu. U ovoj državi, u kojoj prosječan radnik zarađuje do 3 eura mjesečno, u kojoj samo vojska i vladini dužnosnici mogu posjedovati motorna vozila i u kojoj zastrašujuće veliki broj ljudi živi u ‘radničkim’ logorima još uvijek se podižu spomenici Velikim Vođama, a posljednji je podignut 2012. godine.
Ovo su neki od najpoznatijih spomenika Sjeverne Koreje:
U Pjongjangu, glavnom i najvećem gradu Sjeverne Koreje se nalazi nekoliko slavoluka, a jedan od najpoznatijih je Slavoluk ujedinjenja – spomenik izgrađen 2001. godine kako bi se obilježili Korejski prijedlozi o ponovnom ujedinjenju.
Izgrađen je iznad strogo kontrolisane magistrale, a prikazuje dvije žene u tradicionalnoj nošnji koje simboliziraju Sjever i Jug, držeći kartu ujedinjene Koreje.
Juche toranj je podignutih 1982. godine, a predstavlja oblik vlasti koji je stvorio Kim Il-sung, osnivač i prvi predsjednik Sjeverne Koreje.
Juche toranj je visok 170 metara, a na njegovom vrhu se nalazi 20 metara visoka i 45 tona teška osvijetljena baklja. Ovo je drugi najviši spomenički toranj na svijetu, a viši je od San Jacinto spomenika (Harris County, Texas), za 2,9 metara.
Slavoluk Pobjede obilježava Korejski otpor japanskoj vlasti od 1925. do 1945. godine. Iako izgleda gotovo identično kao Trijumfalna kapija u Parizu, korjeske vlasti su učinile sve kako bi njihov luk bio viši od svog pariškog rođaka za 10 metara.
Slavoluk Pobjede je visok 60 i širok 50 metara, napravljen je od više od 25.000 blokova bijelog granita i trenutno je drugi najviši Slavoluk na planeti (odmah iza Monumento a la Revolución-a, Mexico City)
U blizini Juche tornja stoji spomenik Radničkoj partiji Koreje, podignut 1990-ih godina.
Spomenik se sastoji od tri 50m visoke kule koje prikazuju čekić, srp i pisaći kist, koji predstavljaju radnika, seljaka i intelektualca – simbole Radničke partije. Na spomeniku se također nalazi i natpis: “Živjela Radnička partija Koreje koja organizira i vodi sve pobjede korejskog naroda!”
Kumsusan palača Sunca, prethodno poznata kao Kumsusan Memorial Palace, je napravljena 1976. godine kada se koristila kao službena rezidencija Kim Il-sunga. 1994. godine, u vrijeme kada je velika glad harala državom, u palaču je uloženo 100 miliona dolara kako bi se pretvorila u grobnicu Velikog vođe.
Unutar Kumsusana se nalazi balzamirano tijelo Velikog vođe, u transparentnom kristalnom sarkofagu. U njegovoj blizini u gotovo identičnoj sobi je smješteno i tijelo njegovog sina Kim Jong-Il-a.
Ovaj spomenik se satoji od nekoliko dijelova, a dominiraju dva glavna – 20 metara visoki brončani kipovi Kim Il-sunga i Kim Jong-ila. S lijeve i desne strane nalaze se dvije goleme zastave dugačke 50 i visoke 20 metara. Oko zastava se nalazi 228 kipova različitih veličina, a neki su visoki i do 5 metara.
Lijeva grupa su oni za koje se smatra da su učinili odličan posao tokom revolucije, a na desnoj strani su oni koji su branili sjevernokorejski narod od različitih neprijatelja. Spomenik se smatra najvažnijim u Sjevernoj Koreji.
Ovo je posljednji spomenik izgrađen u Sjevernoj Koreji, a otkriven je 2012. godine u Pjongjangu.
Spomenik prikazuje Kim Jong-ila i njegovog oca Kim Il-sunga na konju, a visok je nešto manje od šest metara, što je iznenađujuće nisko za njihove standarde.
Preporučujemo: 20 Zanimljivih činjenica o Sjevernoj Koreji, politički najizoliranijoj državi na svijetu
Moglo bi vam se svidjeti i...
Preporučujemo:
Tagovano kao: spomenici, zanimljivosti